GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Terrin 6241440
*
nr 624 1440
Terrin
med lock, Rosenthal, "Maria"
Utrop:
300 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 februari 2010
kl 18:17:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/2 10:58:40
1
300 kr
15/2 14:10:44
1
550 kr
15/2 14:10:44
1
550 kr
15/2 17:31:17
2
150 kr
15/2 17:34:18
2
300 kr
15/2 18:08:32
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lock rosenthal serveringsskål terrin
-
3194 Terrin med fat
Porslin, Genombruten dekor. Längd: 19-22 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:53
-
3069 Terriner
2 st, Rörstrand, Modell B & C, 1800-tal
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:12
*
Terrin
nr 624 1440
Terrin
med lock, Rosenthal, "Maria"
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 februari 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/2 10:58:40 | 1 | 300 kr |
15/2 14:10:44 | 1 | 550 kr |
15/2 14:10:44 | 1 | 550 kr |
15/2 17:31:17 | 2 | 150 kr |
15/2 17:34:18 | 2 | 300 kr |
15/2 18:08:32 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik lock rosenthal serveringsskål terrin
-
3194 Terrin med fat
Porslin, Genombruten dekor. Längd: 19-22 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 19:53 -
3069 Terriner
2 st, Rörstrand, Modell B & C, 1800-tal
Auktionen avslutas
i övermorgon
3 juni kl 20:12